What is the solution to the equation $3x - 7 = 11$?
Which of the following graphs represents the inequality ?
When solving the equation $2(x+3) = 10x$?
If , what is the value of the expression $4x - 8$?
What is the solution to the equation ?
In the function , which variable represents the independent variable?
What is the sum of the interior angles of any triangle?
Which of the following pairs of angles are supplementary?
If a square has a side length of , what is its perimeter?
A function is defined by the rule . If the input () is $3y$)?
Solve the equation $4x + 9 = 25$. Show your work.
Solve the equation $2(y - 5) = 14$. Show your work.
Solve the equation . Show your work.
Solve the inequality $7 - 2x \ge 1$. Then, describe how you would graph its solution on a number line.
Solve the inequality . Then, describe how you would graph its solution on a number line.
Complete the table for the function .
| -1 | (16a) |
| 0 | (16b) |
| 1 | (16c) |
| 2 | (16d) |
A rectangular garden has a length of 15 meters and a width of 8 meters. What is the area of the garden? Show your work and include units.
A triangle has two angles measuring $55^\circ and \65^\circ$. What is the measure of the third angle? Show your work.
A concert ticket costs $15.50. You also pay a one-time booking fee of $2.50 for the entire order. If you paid a total of $95.50, how many tickets did you buy?
You have a gift card with $75 on it. You want to buy a video game that costs $40. You also want to buy some used games that cost $8 each. What is the maximum number of used games you can buy?
A plumber charges a service fee of $50 plus $60 per hour for labor. Write a function rule for the total cost in terms of hours worked . Then, calculate the total cost for a job that takes $3.5$ hours.
A rectangular swimming pool has a perimeter of 84 feet. If the width of the pool is 18 feet, what is its length?
Sarah bought 3 shirts and a pair of pants. The pants cost $35. If she spent a total of $80, what was the cost of one shirt?
You have $20 to spend on snacks. If each snack costs $1.75, write an inequality that represents the maximum number of snacks () you can buy. Then, solve the inequality.
A car rental company charges a daily fee based on the number of miles driven. The cost (in dollars) is given by the function , where is the number of miles driven. If a customer drove 150 miles, what was their total cost?